loader image

Home

Classes

About

Pricing

Contact

Mis haigus on emakakaelavähk?

Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV – Human Papilloma Virus), mis levib naha ja limaskestade kokkupuutel, sealhulgas sugulisel teel. Nakkusallikaks on papilloomiviirusega nakatunud teine inimene. Papilloomiviirusega nakatudes võivad rakkudes pikema aja jooksul tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk.

Emakakaelavähki haigestumisel ei ole seost pärilikkusega, seega võivad olla ohustatud kõik ja haigestuda naised igas vanuses. 

Ligikaudu 80% inimestest nakatub elu jooksul mõne papilloomiviiruse tüvega. HPV-l on üle 100 erineva viirustüve, millest osa põhjustab healoomulisi ja teised pahaloomulisi muutusi nahal või limaskestadel. Ilma HPV nakkuseta emakakaelavähk ei teki. HPV võib põhjustada ka teisi vähiliike, nagu suu-, neelu-, peenise- või pärasoolevähk.

Kui naine nakatub HPV teatud tüüpidega, võivad emakakaela rakkude kasvus tekkida muutused, sealt edasi vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk. See protsess on tavaliselt pikk ja võib kesta isegi 10–25 aastat. Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need on ravitavad.

Eestis on nii emakakaelavähi esinemissagedus kui ka suremus üks kõrgemaid Euroopas.

Kuidas kaitsta ennast HPV eest?

  • Hoidu juhuslikest seksuaalvahekordadest
  • kasuta kondoomi
  • ära suitsetada
  • kontrolli regulaarselt oma tervist
  • osale emakakaelavähi sõeluuringus
  • vaktsineeri ennast

HP-viiruse vastu puudub ravi, kuid olemas on vaktsiin, mis ohtlikumate tüvede vastu kaitseb. Vaktsineerimine ei asenda tavapärast emakakaelavähi sõeluuringut. Ka pärast vaktsineerimist on oluline külastada regulaarselt naistearsti ja osaleda emakakaelavähi seõluuringus.

Keda oodatakse uuringule?

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta järel. 2022. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule nii ravikindlustatud kui ka ravikindlustamata naisi sünniaastatega 1957, 1962, 1967, 1972, 1977, 1982, 1987, 1992.